Günümüzde hemen hemen herkesin duyduğu söz öbeklerinden birisi “pasta – cila” ama bir çok kişi için sadece bir kulak aşinalığı olmaktan öteye geçmez. Ancak pasta ve cila işinin ehli bir usta tarafından uygulanmadığında aracınıza kaçınmış olduğunuz ücretten daha fazla zararlar açabilmektedir. Kısacası pasta-cila aracınızda boya sonrası oluşan dalgalanmaları, kılcal çizikleri gidermek ve matlaşan aracın boyasını tekrar eski parlaklığına getirmek için uygulanır.

Pasta-Cila Hizmetimiz

FİNİSH AUTO DETAILING olarak pasta-cila hizmetini sunmaktayız. Piyasada pasta ve cila hakkında bilgi kirliliği hat safhada olmakla birlikte işinin ehli kişiler tarafından yapılmadığında neler ile karşılaşabileceğinizi anlatacağız ve detaylı bilgi aktarmaya çalışacağız.

 

Pasta Nedir?

Pasta en kaba tabirle aracınızın yüzeyinde zımpara yapma işlemidir. Ancak pasta sıvı olmakla birlikte belirli kalınlıklarda olmaktadır. Her araca uygun kalınlıktaki (zımpara yüzeyini hayal edin ve bunun mikronluk halini düşünün) pasta seçilerek aracınızda boyadan kalmış kirler ya da zamanla oluşan kılcal çizikler (deterjan izleri, yıkama fırçalarının hasarları, kum çizikleri vb.) giderilir.  Pasta işlemi aracınızın boyasını değil boya üzerindeki vernik kısmında incelme yapmaktadır. Bu yüzden tırnak ile hissedemediğiniz çizikler giderilebilmektedir.

 

Araçlar kısmi ya da komple boyama sırasında ne kadar titiz davranılırsa davranılsın, boya tam anlamıyla homojen dağılmayacaktır ve kısmi dalgalanmalar ve toz tutma gibi durumlar ortaya çıkacaktır. Bunun için pasta uygulaması ile boya sonrasında ortaya çıkan bu dalgalanmalar ve toz zerreleri pasta ile giderilmektedir. Ancak genellikle bu uygulamayı işin ehli kişilerin dışında bu işle ilgilenmeyenlerin haberi yoktur ki bu çok normal bir durumdur.

 

Pasta kısmının en çok bilinen kısmı, küçük çiziklerin ve bazı deformasyonların giderilme aşamasıdır. Zamanla araç yıkanırken kullanılan deterjanların kimyasal etkisi, fırçaların tahribatı ile boya da kılcal çizikler oluşmaktadır.

 

Bunun dışında güneş ışınlarının etkisiyle aracın boyası giderek matlaşmaktadır. Tam da bu nokta da aracınızı boyatmak yerine pasta ile aracın en üst katmanındaki bu kusurların giderilmesi ve çiziklerin kapatılması mümkün hale gelmektedir.

 

Cila Nedir?

Cila, hem bir parlatıcı hem de koruyucu özelliği barındıran bir sıvıdır. Boya üzerinde görünmeyecek kadar ince şeffaf bir katman oluşturulmak amacıyla yapılmaktadır. Aracınıza uygulanan cila kalitesine göre farklılık göstermekle birlikte 3-4 ay arası bir süreyle koruma sağlamaktadır. Oluşturulan bu katman aracınızı minik çakıl taşı çiziklerinden, hem de belirli bir süreyle yıkama sırasında ortaya çıkan zararlardan korumaktadır. Bunun dışında aracınızın boyasına bir parlaklık ve canlılık katmaktadır. Ancak boya koruma yaptırmanız durumunda aracınıza daha fazla etkene karşı daha uzun süreli bir koruma sağlamanız mümkündür.